to top

Nie myśl, że masz jeszcze czas

magdatomkowicz

Zastanawiam się, ile jeszcze mamy czasu. Ile nam go zostało na życie. Na to, by spełnić marzenia, by znaleźć satysfakcjonującą pracę, przeprowadzić się do miejsca, które nie będzie przytłaczać, zaakceptować siebie, zmienić dietę na zdrowszą, zrobić sweter na drutach, napisać książkę, zobaczyć Paryż jesienią? Ile mamy czasu, by wyszczęśliwieć?

 

Często o tym myślę, kiedy patrzę z boku na swoje życie i widzę, że to czy tamto chciałabym zmienić. Bo przecież może być tak, że dziś był na to ostatni dzwonek, że jutra nie będzie. Tak po prostu, czy się na to zgadzam, czy nie. Może być tak, że na to, by naprawdę zacząć żyć mam jeszcze dwadzieścia lat i gdy wreszcie zrozumiem, że już czas, wciąż zostanie mi na “prawdziwe życie” kolejnych dziesięć. Ale może być też tak, że za tydzień mój świat się zawali albo cegła spadnie na głowę, gdy będę leżeć na kanapie i myśleć, że od poniedziałku uczę się włoskiego.

 

I choć wiem, że kluczem do szczęścia jest wdzięczność za to, co mamy, nie oznacza to przecież, że nie możemy być jeszcze szczęśliwsi, bardziej wdzięczni, że nie możemy być lepszymi wersjami samych siebie. Nie oznacza to, że mamy odkładać na półkę marzenia albo chować się za setką wymówek, zamiast stawić czoła lękom czy braku poczucia własnej wartości i dążyć do realizacji tego, co sobie zaplanowaliśmy, dążyć do tego, by było jeszcze pełniej i bardziej świadomie.

 

 

Mały krok, ale od razu

 

Dlatego zrób jeden krok, mówię sobie. Choćby najmniejszy. Jeden krok w stronę tego wymarzonego życia, w stronę większej wdzięczności za to, co masz, w stronę szczęścia, w stronę akceptacji siebie, w stronę satysfakcjonującej pracy czy lepszych relacji z bliskimi. Jeden mały krok, ale teraz, już, natychmiast. Nie jutro, nie w poniedziałek, nie 1 stycznia. Wiem, że wolałabyś zaplanować gigantyczną zmianę na kiedyś, ale nie, mówię sobie, nie, zrób jedną dwudziestą, ale teraz.

 

Nie zbudujesz w jeden dzień domu, ale możesz wykopać dziurę pod fundamenty, a następnego dnia te fundamenty wylać. Jeden mały krok naraz. Jeden dziś. Kolejny jutro. Nie odkładaj ich, mówię sobie.

 

Nigdy nie myśl, że masz jeszcze czas, by wyszczęśliwieć, by z wdzięcznością patrzeć, na to, jak rosną twoje dzieci, by cieszyć się czasem z mężem, by przeczytać książkę, która od miesiąca leży na stoliku nocnym, by zadzwonić do siostry czy brata, by naprawdę kogoś wysłuchać, nie myśląc przy tym o tych wszystkich rzeczach do zrobienia. Nie odkładaj tego na po prasowaniu, po praniu, po ugotowaniu obiadu, po pracy czy pojutrze.

 

Nigdy nie myśl, że masz jeszcze czas, by wyszczęśliwieć. I przede wszystkim nigdy nie myśl, że masz jeszcze czas, by być najlepszą wersją siebie, by być lepszą żoną, mamą, lepszym pracownikiem czy pracodawcą, by być lepszym odbiciem w lustrze, lepszym przyjacielem. By być lepszą dla samej siebie. I być lepszą dla innych. By być tak zwyczajnie lepszym człowiekiem.

magdatomkowicz-signature

 

Magda T.

 • Staszek

  Dokładnie, nie ma co odkładać życia na jutro!

  September 28, 2017 at 6:54 am Reply
 • Ola

  A najbardziej podoba mi się ostatnie zdanie ❤

  September 28, 2017 at 3:34 pm Reply
 • Agnieszka

  Dziękuję

  September 29, 2017 at 9:31 am Reply
 • Just

  Ja tez dziękuję.

  October 5, 2017 at 3:51 pm Reply

Leave a Comment