to top

Tak młodo jak teraz…

srem-5-of-5

Ostatnio, czytając Stasiowi książkę i jednocześnie karmiąc Gustawa pomyślałam, jak to fajnie będzie, kiedy wszyscy moi synowie będą już w miarę samodzielni. A potem zdałam sobie sprawę z tego, czego właśnie sobie życzyłam i skarciłam się w myślach. Tak, jasne, fajnie będzie. Ale przecież ja wtedy będę stara. S_T_A_R_A_. Starsza jeszcze niż teraz, jak bardzo nieprawdopodobne by mi się to nie wydawało. Bo choć wcale się przecież nie starzeję, to wybieranie roku urodzenia w internetowych formularzach, to całe zjeżdżanie w dół i uświadamianie sobie, ile jest całkiem już dorosłych ludzi urodzonych później niż ja, trochę mnie zatrzymuje w myśleniu, że na wszystko mam jeszcze czas. Bo może wcale nie mam.

 

Może te wszystkie pocałunki, którymi jeszcze zdążymy się obdarować niepotrzebnie czekają na chwilę bez dzieci. A nawet jeśli nie wszystkie czekają, to może i tak jest ich za mało. Bo powinny wydarzać się co chwilę. Tak jak wyjątkowe wyjścia do teatru i zwykłe spacery, na które jeszcze zdążymy pójść. Te noce pod gwiazdami. I telefon do babci. Rozmowy do czwartej nad ranem. I szukanie żuków w trawie. Malowanie paznokci. I ust na czerwono. I taniec przy fontannie bez oglądania się na to, że inni patrzą. Niech patrzą. Jeśli tylko im od tego lepiej. A jeśli nie lepiej, to też przecież ich sprawa.

 

Bo na niektóre rzeczy czas już przeminął i mogę co najwyżej obejrzeć się za nimi i pomachać z nostalgią. Jak samej sobie z czasów, kiedy jeansy były rarytasem. Teraz mam w szafie kilka par. I najchętniej noszę te z największymi dziurami. Bo niektórzy przed czterdziestką myślą o tym, czego im już nie wypada. A do innych dociera, tak naprawdę dociera, że wszyscy i tak umrzemy. A ta myśl wyzwala. I chce się żyć jeszcze bardziej. I nawet tęsknić mocniej i czekać na spotkanie jak nastolatka, ale z większą wdzięcznością za to, co dał los. 

 

Bo, jak śpiewają Magda Umer i Piotr Machalica, “tak młodo jak teraz już nigdy się nie spotkamy”.

 

 

srem-1-of-5

srem-4-of-5

 

Magda T.

Leave a Comment