to top

Dream big, start small

magdatomkowicz

 

Nigdy nie byłam typem cierpliwym. Chciałam, żeby wszystko, co sobie wymyślę, stawało się od razu. Nie byłam zainteresowana małymi krokami i spokojnym, stopniowym realizowaniem celów. Rewolucję stawiałam nad ewolucją, a skok w przepaść zawsze wygrywał u mnie ze schodzeniem po schodach. Jeżeli na efekty trzeba było czekać, szybko traciłam zapał.

 

Czym skutkowało takie podejście? Często nie robiłam nic. Po prostu. Nawet nie zaczynałam, bo proces mnie zniechęcał, bo cierpliwość nie była moją mocną stroną.

 

 

 

Wielu lat potrzebowałam na pogodzenie się z tym, że nie zmienię wszystkiego od razu i że wcale nie muszę tego robić, aby moje życie było lepsze. Najważniejsze, żebym w ogóle zaczęła. Bo ZACZĄĆ JEST NAJTRUDNIEJ. Bo zrobienie jednej, choćby najmniejszej rzeczy, to znacznie więcej niż planowanie tej wielkiej zmiany, która nie nastąpi, bo stracę zapał, bo już sama jej wizja mnie przeraża.  A czas i tak upłynie. On się nie zatrzyma dlatego, że nam go żal, że na zrobienie tego czy tamtego, za dużo go potrzeba.

 

 

Czasem cel wydaje się nieosiągalny. Tak odległy, trudny do zrealizowania i niewyobrażalny, że poddajemy się jeszcze zanim zaczniemy. Czasem już pierwszy krok wydaje się niemożliwy do zrobienia. Bo nasze sny są ogromne. I takie właśnie powinny być. Ważne jest, żeby nie zapominać, że nawet największe marzenia zaczynają się od małych rzeczy. I nie każdy początek jest łatwy. Wiecie jak zaczynał Stephen King? Od małego pomieszczenia, w którym ledwo mieścił się blat, a na nim stała maszyna do pisania jego żony. Od odrzuconych maszynopisów Carrie, która potem otworzyła mu drzwi do świata wielkiej literatury. Od pisania po pracy w pralni, w której musiał dorabiać, bo nie starczało na życie. Droga “from zero to hero” najczęściej jest długa, choć postronnym, którzy widzą tylko efekt końcowy, wydaje się, że jest zupełnie inaczej. Małe kroki. Drobne zmiany. Proste początki. To one prowadzą do realizacji największych marzeń.

 

 

 • Dlatego, jeśli chcesz schudnąć, zacznij od zjedzenia jednej kanapki mniej.
 • Jeśli chcesz zostać fotografem, zrób jedno dobre zdjęcie.
 • Jeśli chcesz przestać jeść mięso, spróbuj najpierw je ograniczyć.
 • Jeśli chcesz nauczyć się włoskiego, zacznij od najprostszego zwrotu.
 • Jeśli chcesz zwiedzać świat, zobacz, co ciekawego można zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od Twojego domu.
 • Jeśli chcesz zmienić pracę, uaktualnij cv.
 • Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, zjedz jedno jabłko.
 • Jeśli chcesz bardziej dbać o swoją skórę, połóż na stoliku nocnym krem do rąk.
 • Jeśli chcesz zacząć biegać, załóż adidasy. 

 

Za mało? To może rzeczywiście lepiej nie rób nic.

 

 

Zmieniajmy nasze życie powoli. Każdy, najmniejszy nawet krok, niech będzie sukcesem. Bo sukces napędza do działania. I choć porażki są potrzebne, unikajmy tych, które są pułapką – porażek nicnierobienia. Marzenia są jak iskry – porażką jest pozwolić im zgasnąć, zanim rozpalą się wielkim ogniem. A wielki ogień wybucha dzięki dziesiątkom małych, suchych gałązek. Bo realizacja nawet tych największych marzeń zaczyna się od małych rzeczy.

 

 

 

Magda T.

 • Sebastian (mono)

  Dziękuję za ten Tekst …

  February 2, 2017 at 8:21 am Reply
 • Mama+

  I przyznam, że mnie zainspirowałaś tym wpisem :) Bo też należę do tych, którzy chcieliby mieć coś na już, zaraz albo z kolei inaczej: za wielkie rzeczy nie zabierają się od razu, tylko wciąż debatują, nie są gotowi, w efekcie ich cel pozostaje w sferze fantazji.

  February 2, 2017 at 3:01 pm Reply
 • PenPals Community Poland

  Bardzo prawdziwe! Ja też czasem mam tak że zainspirowana jakąś ideą chcę się oddać temu pomysłowi bezgranicznie teraz, zaraz. Blogowanie w pewien sposób mnie tego oduczyło z czego się cieszę, bo takie podejście rzadko skutkuje sukcesem. Świetny post :)

  February 7, 2017 at 8:38 am Reply
 • Magda Zbieraj

  oj tak! początek jakbym czytała o sobie :) i imię też mamy takie samo :)
  inspirujący tekst

  February 7, 2017 at 9:39 am Reply
 • Anna że Slim Size Me

  Mam podobnie i też to zmieniam :). Fajne rady i bardzo ciekawy wpis.

  February 7, 2017 at 9:43 am Reply
 • Sylvia

  Małe kroki najlepsze:)

  March 21, 2017 at 2:28 pm Reply

Leave a Comment