to top

Casual Friday #1: O weganizmie, szczęśliwych stulatkach, bajecznych omletach i rzeczach, które warto ustalić przed ślubem

magdatomkowicz

Jesień babim latem oplotła mnie sobie wokół małego palca i znów jestem w niej zakochana. Weekend też na szczęście zapowiada się słonecznie. Jakie macie plany? My pakujemy dobre jedzenie i zabieramy się do naszego lasu. Nie wiemy jeszcze, czy uda nam się spędzić noc w przyczepie, ale bardzo, BARDZO potrzebujemy wyrwać się choć na jeden dzień do wciąż jeszcze zielonych, ukochanych miejsc. Kto wie, może to będzie ostatni taki weekend w tym roku?

 

Poniżej znajdziecie kilka linków do artykułów, filmów, postów i przepisów, które wpadły mi w oko w tym tygodniu. Jeśli macie swoje odkrycia, podzielcie się koniecznie!

 

Pięknego weekendu dla Was!

 

 

WONDERSTRUCK

Lubię filmy, które pokazują nam, dorosłym, co z wiekiem straciliśmy – naiwną wiarę, że możemy wszystko, zachwyt nad światem, marzenia, nieśmiertelność… Kiedy obejrzałam trailer Wonderstruck wiedziałam, że jest to film, który muszę obejrzeć. Premiera dopiero w 20 października, ale już się na niego cieszę (i na to, że po dłuuugim czasie pójdę do kina bez dzieci :))

 

 

RADY NA ŻYCIE OD TYCH, KTÓRZY JUŻ CO NIECO O NIM WIEDZĄ

“101 lat to tylko liczba. Żyjesz dla tego dnia”;  “Zawsze byłem optymistą, podczas gdy moja żona zawsze była pesymistką. Dlatego było nam razem tak dobrze.” Jeśli jeszcze nie widzieliście “Life Lessons From 100-Year-Olds”, obejrzyjcie koniecznie – kilkanascie minut wzruszenia, nadziei i uśmiechu.

 

 

O CZYM WARTO POROZMAWIAĆ PRZED ŚLUBEM 

Zanim wyszłam za mąż przegadałam z moim mężem wiele nocy. Rozmawialiśmy o planach, marzeniach, pieniądzach, zwierzętach, dzieciach. O wszystkim. Dla mnie najważniejsze były rozmowy o potencjalnych problemach, jak choćby o tym, co będzie, jeśli okaże się, że z jakichś powodów nie możemy mieć dzieci. Mój mąż nigdy mnie nie zbywał, nie twierdził, że jakoś to będzie, ale przerabiał ze mną wszystko fragment po fragmencie. I choć z czasem nasze podejście do niektórych rzeczy się zmieniło, te rozmowy sprzed ponad dekady uważam za jeden z fundamentów naszego szczęścia. Decyzje, które wtedy podjęliśmy dają mi poczucie bezpieczeństwa. Świadomość, że potrafimy się skutecznie komunikować dodatkowo je umacnia. Oto 5 rzeczy, o których zdaniem psychoterapeutki Jodee Virgo, powninniśmy porozmawiać przed podjęciem ważnych decyzji na temat przyszłości związku.

 

 

FILM O TYM, JAK GUSTAW PIJE ZIELONE KOKTAJLE 

Wiele razy pisałam, że wszyscy codziennie pijemy zielone koktajle i często dostaję od Was pytania, czy dzieci rzeczywiście je piją. W linku powyżej znajdziecie dowód na to, że nie tylko piją, ale wręcz wylizują kubki :)

 

 

PRZYPADEK TWÓRCY SZUFLADOWEGO

A więc kiedy Twórca Szufladowy, popijając roztwór szufladianu tworzy do szuflady a ja przez przypadki odmieniam, on liczy, że coś odmieni się samo i nagle. Wiatru nabierze w żagle i przyjdzie czas, żeby odkryć się przed światem. Jeszcze tylko dopracuje kilka zdjęć lub tekstów, dopije tysiąc sto pierwszą herbatę i w końcu nadejdzie moment, kiedy będzie gotowy.” I jak tu nie kochać pisania Oli?

 

 

LISTEN TO AMERICA

Przez siedem jesiennych tygodni Huffington Post przemierza Stany Zjednoczone, by słuchać i obserwować Amerykanów. Spotify przygotowało z tego okazji playlisty odzwierciedlające lokalny charakter poszczególnych miast i miasteczek będących przystankami na trasie. Dzięki wykorzystaniu danych o lokalizacji, możemy posłuchać to, czego rzeczywiście słuchają ich mieszkańcy.

 

 

CZYM JEST PROFESJONALIZM 

“To właśnie jest dla mnie pierwsza cecha profesjonalizmu – traktowanie drugiej strony po ludzku, tak jak samemu chciałoby się być traktowanym. Bez przesady ani w jedną, ani w drugą stronę. (…) Po drugie, czuję że mam do czynienia z kimś profesjonalnym, jeśli robi dokładnie to, na co się umawialiśmy, nie przekraczając ustalonego terminu. (…) Za bardzo profesjonalną uważam też umiejętność do przyznania się do błędu – wszyscy je popełniamy i ważne jest przede wszystkim to, jak na nie reagujemy.” – bardzo ciekawy post Joanny Glogazy. Powinni przeczytać go wszyscy, którzy mają na co dzień styczność z innymi ludźmi (czyli w zasadzie wszyscy :)).

 

 

BEAUTY UNIFORM – LINDA RODIN

W świecie, w którym rządzi młodość, w którym na każdym kroku widzimy idealne, wyfotoszopowane ciała, w świecie, w którym wmawia się nam, że powinniśmy dążyć do takiego, a nie innego ideału piękna, a gabinety oferujące zabiegi odmładzające i operacje plastyczne mnożą się jak grzyby po deszczu, ten wywiad to powiew świeżości. 67-letnia Linda Rodin maluje usta na krwisty czerwony lub jaskrawo różowy kolor i ma odwagę powiedzieć, że nic nie musi, mając jednocześnie odwagę robić tak wiele. Wywiad o tym, jak dba o siebie, jak się relaksuje, maluje, ubiera i jaki ma stosunek do życia.

 

 

CHROM WE WNĘTRZACH

Podobno chrom powraca na salony – kto się cieszy? (A komu kojarzy się z kiczem – w złym znaczeniu tego słowa?)

 

 

WEGANIZM – JEGO WADY I ZALETY

Od jakiegoś czasu myślę o przejściu na weganizm albo prawie weganizm (z miodu na razie na pewno nie będę rezygnować). Dlatego czytam na ten temat książki, artykuły, oglądam filmy. Jeśli jesteście zainteresowani, oto kilka ciekawych linków:

 

What the Health

 

Weganizm a utrata wagi

Jedna z moich ulubionych youtuberek, Sarah Nourse o tym, jak schudła po rezygnacji z produktów odzwierzęcych (nie mój cel, ale może dla kogoś ten aspekt będzie istotny)

 

5 powodów, dla których nie powinniśmy przechodzić na weganizm

Bardzo popularna w internecie weganka, Bonny Rebecca, rozprawia się z mitami na temat weganizmu. 

 

 

BAJECZNY OMLET OD LISKI

Zanim przejdę na weganizm, na pewno go zrobię (koniecznie przeczytajcie cały post).

 

 

KODUJĄCE DZIECI

Pisałam już, że moi starsi synowie uczą się programowania (“Mój syn jest ekspertem od gier komputerowych, choć sam w nie nie gra”), dziś link do artykułu na temat tego, dlaczego nauka języka komputerowego przez dzieci nie jest głupim pomysłem: “kodowanie nie tylko pozwala dzieciom na zdobywanie wiedzy matematycznej i/o komputerach. Uczy również strategii rozwiązywania problemów, tworzenia projektów i komunikowania się. Są to kompetencje, które przydadzą się później w ich dorosłym życiu.”

 

 

MNIEJ… WIĘCEJ…

Dorota, autorka bloga Kameralna o tym, jakie aktywności i rzeczy stara się ograniczyć, a dla jakich zrobić miejsce: “Z pozbywaniem się nadmiaru nie mam zupełnie problemu. Mam niewielkie mieszkanie i nie chomikuję rzeczy. Oddaję też nietrafione prezenty, sprzedaję lub oddaję ubrania, które się nie sprawdziły, nie przywożę pamiątek z podróży. Dzięki temu w moim mieszkaniu panuje przestrzeń i łatwiej utrzymuję porządek. Wszystko ma swoje miejsce i przeznaczenie. Nie lubię kupować rzeczy, które są na jeden raz albo tylko do zdjęć, muszę im znaleźć odpowiednie przeznaczenie. Nie mówię, że u mnie zawsze panuje idealny ład, zdarzają się momenty, kiedy jest rozgardiasz, ale utrzymanie porządku w niezagraconej przestrzeni jest znacznie prostsze. Dużo szybciej idzie mi sprzątanie, gdy mam mniej ozdób, mebli, bibelotów, pamiątek.”

W tym tygodniu na blogu:

O mojej (skutecznej) metodzie na prokrastynację

11 lekkich jesiennych filmów na długie, chłodne wieczory

Instagramowe konta, które Was zachwycą

O złudnym przekonaniu, że wszystko jeszcze przed nami i wciąż mamy czas, by naprawdę zacząć żyć

 

magdatomkowicz-signature

Magda T.

  • Marta

    A my jedziemy z dziećmi na wesele. Ale to nie jest zwykle wesele. To wesele w górach, a jak mowia moje dzieci na każdym góralskim weselu jest fontanna z czekolady :) Takie mają doświadczenia :) Wiec będzie super. Świetny wpis, dobrze że we wrześniu jesteś tu częściej. Lubię się zamysłec po Twoich postach. Udanego pobytu w lesie i zdrowia dla wszystkich.

    September 29, 2017 at 4:14 pm Reply
  • Ola Poems

    Magda! <3 Siedzę sobie spokojnie w pociągu (popijając roztwór szufladianu :)) i się prawie nim zakrztusiłam czytając, że o nim wspominałaś. Dziękuję, że czytałaś i dziękuję za miłe słowo! No i kochana! Podziwiam to jak bardzo produktywna jesteś tu ostatnio! Tylko jeden tydzień, a tyle cudownych wpisów! Jestem oczarowana. :)

    September 30, 2017 at 10:59 am Reply

Leave a Comment