to top

Aplikacje, których używam do edycji zdjęć i całościowej obsługi instagramu

magdatomkowicz

Gdybym miała wskazać jeden moment, który zmienił najwięcej w moim instagramowaniu, bez wahania byłby to zakup mojego pierwszego smartfona. Była końcówka 2016 roku i miałam wrażenie, że jestem ostatnim dinozaurem z telefonem-cegłą bez możliwości robienia zdjęć.

 

Ze smartfonem w ręce korzystanie z instagramu było o niebo łatwiejsze, ale wciąż brakowało mi programów, w których mogłabym edytować zdjęcia, bo (wiadomo) te z telefonu, zwłaszcza robione we wnętrzu, nie wyglądają idealnie. I tak, stopniowo, małymi krokami, zaczęłam odkrywać aplikacje i uczyć się obróbki na tym niepozornym urządzeniu.

 

Do tej pory 99% zdjęć, które publikuję na instagramie (i większość zdjęć na blogu) wykonuję za pomocą telefonu – mojego pierwszego smartfona, który kiedyś tak namieszał w moim życiu, a teraz powoli ma dość, ale na szczęście wciąż jeszcze dycha, a ja wcale nie mam ochoty się z nim rozstawać. Większość to zdjęcia robione we wnętrzu, nie zawsze przy najlepszym świetle, bo choć doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że to światło jest w fotografii najważniejsze, z czterema małpkami, pracą i domem na głowie, na to dobre światło po prostu często się spóźniam.

 

Kiedy więc słyszę – nie mogę się przebić na instagramie, bo nie mam super hiper pełnoklatkowego aparatu, to wiecie… uśmiecham się do tego mojego wysłużonego Samsunga (to nie reklama, to po prostu naprawdę dobry telefon z lepszym jeszcze aparatem) i myślę sobie, że z pełnej klatki to ja bym instagrama nie zrobiła – no nie mam cierpliwości i już. I czasu przede wszystkim, żeby cały proces ogarniać. Czasu to ja mam na jeden klik – resztę wolę przeznaczyć na rozmowy z Wami, bo to one są dla mnie najważniejsze. I na historie. Bo bez nich też ani rusz.

 

A zatem, po tym przydługim wstępie, dzielę się z Wami moimi ulubionymi aplikacjami, z których korzystam prawie każdego dnia. Bez nich byłoby mi ciężko nad tym moim instagramowaniem zapanować (a i nie raz pomogły, kiedy trzeba było na szybko wyedytować zdjęcie do zupełnie innych celów – tak, to zdecydowanie aplikacje dla każdego, nie tylko dla blogerów). 

 

 

1. EDYCJA ZDJĘĆ

 

Lightroom

Tej aplikacji używam od niedawna, choć od lat Lightroom jest moim numerem jeden, jeśli chodzi o edycję zdjęć na komputerze. Chyba nikomu nie trzeba go przedstawiać. Dla mnie najważniejsze funkcje w aplikacji (oprócz samej edycji) to możliwość zapisywania presetów oraz obróbki plików RAW (mój telefon je robi(!), pozwala też na manualne ustawianie parametrów!). Jeśli mamy swój styl i obrabiamy zdjęcia za każdym razem podobnie, gotowe presety pozwalają zaoszczędzić masę czasu. Na swoje potrzeby przygotowałam kilka takich  “filtrów” i używam ich w zależności od tego, na jakim zdjęciu pracuję. Z Lightroomem obróbka jest chyba najprzyjemniejsza. Ale – po pierwsze trzeba się zalogować do creative cloud adobe, po drugie, za wiele istotnych funkcji trzeba zapłacić. Nie musicie się jednak martwić – na szczęście nie tylko Lightroom wart jest uwagi.

magdatomkowicz

Zdjęcie bez edycji i po edycji w Lightroom

VSCO

Jeśli edytujecie zdjęcia na telefonie i nie macie zainstalowanej mobilnej wersji Lightroom – polecam Wam tę aplikację. Oprócz gotowych filtrów, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych, ma wiele funkcji, które ułatwiają utrzymanie spójności w obrębie naszej instagramowej siatki. W VSCO możemy poprawić ekspozycją, kontrast, zmienić temperaturę zdjęcia, naprawić zniekształcenia wynikające z perspektywy oraz pobawić się nasyceniem kolorów. Aplikacja pozwala także na zapisywanie ustawień edycji, czyli tworzenie czegoś w rodzaju presetów, które działają jak nasze osobiste filtry, dzięki którym możemy zaoszczędzić masę czasu. Do momentu, kiedy zainstalowałam aplikację Lightroom, VSCO było zdecydowanie moim numerem jeden i wciąż używam jej bardzo często, tym bardziej, że od jakiegoś czasu w ramach funkcji balansu bieli, można nie tylko dostosować do swoich potrzeb temperaturę zdjęcia, ale także jego odcień – to dwie rzeczy, przy których zawsze “majstruję”.

magdatomkowicz

Zdjęcie bez edycji i po edycji w VSCO

Facetune

Kolejna aplikacja do edycji – używam jej, kiedy muszę np. usunąć coś ze zdjęcia (np. plamę na bluzce), coś wygładzić (zagniecenia na koszuli – na zdjęciu poniżej w tej aplikacji usunęłam zmarszczki) lub wyeksponować detal – np. logo produktu, biżuterię. Pozwala też na “wybielenie” bieli lub zmianę kolorów konkretnych elementów na zdjęciu. Obydwie aplikacje (VSCO i Facetune) użyte jedna po drugiej dają tyle możliwości, że w zasadzie nic więcej mi nie potrzeba, jeśli chodzi o edycję zdjęć na instagram.

magdatomkowicz

Po lewej zdjęcie po edycji w VSCO, po prawej dodatkowo w Facetune

 

Snapseed

Rzadko używam tej aplikacji, uważam jednak, że warto ją zainstalować – chociażby ze względu na funkcję rozszerzania kadru (na przykład gdy mamy zdjęcie zrobione w pionie i chcemy je dostosować do instagramowego kwadratu bez strat w zawartości). Po rozszerzeniu zdjęcia trzeba się oczywiście jeszcze pobawić, ale na świeżo wygląda tak, jak widzicie poniżej. Swoją drogą, zdjęcie po lewej również zostało zrobione telefonem, nie edytowałam go wcale i jak widać, niekoniecznie tego potrzebuje. 

 

magdatomkowicz

Po lewej zdjęcie w oryginalnym rozmiarze, po prawej rozszerzone w Snapseed

 

Afterlight

Aplikacja, której osobiście nie lubię i rzadko z niej korzystam, ale ma wielu fanów, więc myślę, że warto o niej wspomnieć. Mnie niestety nie zadowala, ale może mieć to związek z tym, że trudno mi w niej uzyskać temperaturę zdjęć, jaka mi odpowiada, a ponieważ w ten sposób buduję spójność na instagramie, jest to dla mnie podstawowy argument.

magdatomkowicz

Po lewej zdjęcie bez edycji, po prawej po edycji w Afterlight

(abym mogła je opublikować na instagramie, muszę zmienić jego temperaturę i odcień)

 

 

Picnic (lub aplikacja Quickshot na IOS)

Aplikacja, z której wprawdzie nie korzystam i nie zamierzam, ale warto o niej wspomnieć, by pokazać, w jaki sposób można w zwykłym, małym telefonie zmienić zdjęcie. W sekundę. Jednym kliknięciem. Nie namawiam do korzystania z takich metod, ale do eksperymentowania. Dziś naprawdę każdy może robić interesujące zdjęcia. Nawet telefonem.

magdatomkowicz

 

 

2. EDYCJA KRÓTKICH FILMÓW

 

Video Editor

Bardzo intuicyjna aplikacja, posiadająca podstawowe funkcje, które pozwalają na stworzenie prostego filmu. Można do niej zgrać kilka krótkich filmów, zmontować je, przyciąć nasze wideo, dodać dźwięk. Sama używam tej aplikacji głównie do “sklejania” kilku różnych fragmentów filmu, a dalszą edycją zajmuję się w aplikacji, którą opisuję poniżej. W Video Editor można również “zrobić” film ze zdjęcia (przykład w moich Insta Stories).

 

 

InShot

Kolejna aplikacja do edycji wideo. To z niej korzystam najczęściej – zwykle po połączeniu kilku fragmentów w jeden, wycięciu tego, co trzeba, zgrywam wszystko do InShot i tutaj obrabiam film. Aplikacja pozwala na nałożenie filtrów, dodanie tła, muzyki, tekstów oraz na zmianę prędkości odtwarzanego fillmu (przykład w moich Insta Stories).

 

Stop Motion Studio

Aplikacja do tworzenia z serii zdjęć krótkich filmików w formie stop motion. Wystarczy zgrać do aplikacji zdjęcia w odpowiedniej kolejności, a program łączy je w wideo, do którego później, np. w InShot można dodać muzykę, napisy, filtry itp. W ten sposób robiłam na przykład wideo z naszych śniadań czy to z obrastającym mnie bluszczem (przykłady do zobaczenia w moich Insta Stories).

 

 

3. INSTA STORIES

 

Unfold

Nie znalazłam lepszego programu do tworzenia ładnych insta stories. Unfold pozwala na łączenie filmów i zdjęć na jednej stronie (są różne układy do wyboru), na dodawanie ramek, napisów (te ładne czcionki, o które wciąż ktoś pyta, można znaleźć właśnie w tej aplikacji). Podsumowując, Unfold pozwala na opowiadanie historii w ciekawy sposób.

magdatomkowicz

Text Swag

Kiedyś używałam tej aplikacji do dodawania napisów do zdjęć na Insta Stories. Do wyboru jest cała masa różnych czcionek, więc jeśli lubicie różnorodność, tutaj można zaszaleć.

magdatomkowicz

 

Canva

W canvie można wyczarować prawie wszystko. Potrzebujesz okładki do wyróżnionych Insta Stories? Albo kolażu zdjęć? Plakatu? Zaproszenia kierującego ruch na Twoją stronę? Setki szablonów, czcionek, układów graficznych. Już na samym wstępie można wybrać rodzaj projektu, który zamierzamy stworzyć, nie musimy ręcznie wpisywać jego wymiarów, bo w canva mamy gotowe szablony postu na Instagram, okładki ebooka, relacji w Insta Stories. Jest tam też cała masa darmowych zdjęć, ikon, grafik, czcionek itd. Dla mnie absolutny must-have nie tylko w zakresie obsługi instagramu. To właśnie w canvie zrobiłam chociażby zdjęcie okładkowe do strony na facebooku.

magdatomkowicz

 

Overlay

Kolejna aplikacja, dzięki której możesz dodać tekst do swoich Insta Stories. Pozwala także na edycję zdjęć. Korzystam z niej rzadko, ale jest to całkiem fajna opcja, jeśli zależy nam na spójności i chcemy mieć “wszystko w jednym” (odmienić zdjęcie za pomocą gotowego filtra, trochę je “podreperować” w edycji, zamazać fragment, zamienić prostokąt naszego zdjęcia w inny kształt, dodać ramkę, emotikon lub tekst (jest tu prawie 30 bezpłatnych czcionek, można dodać cień, zmienić przezroczystość itp.). Dla mnie najcenniejszą funkcją Overlay jest możliwość wycięcia ze zdjęcia dowolnego fragmentu, w dowolnym kształcie – przydatne, jeśli nie chcemy pokazywać np. całego nowego postu na Insta Stories, ale zależy nam na zwróceniu na nie uwagi.

magdatomkowicz

Giphy

Aplikacja pozwalająca na dodawanie animowanych gifów do relacji na instagramie. Setki zabawnych, ruchomych obrazków do wyboru, łatwa obsługa (po dodaniu zdjęcia lub filmu do Insta Stories, wystarczy przesunąć palcem w dół ekranu, wybrać opcję GIF i wpisać do okienka wyszukiwania to, co chcielibyśmy dodać). Gify dostępne w aplikacji można też zapisywać na telefonie (przykład w moich Insta Stories).

 

 

Vintage Retro Camera + VHS

Aplikacja, z której prawdę mówiąc nie korzystam często, ale o której warto wspomnieć ze względu na mnogość retro filtrów, które możemy nałożyć zarówno na zdjęcia, jak i na filmy. Jeśli zależy Ci zatem na osiągnięciu efektu taśmy VHS lub zdjęcia w stylu polaroid – ta aplikacja jest dla Ciebie.

magdatomkowicz

 

Pixlr

Aplikacja, która pozwala wprawdzie na edycję zdjęć, ale ja używam jej tylko do robienia kolaży.

magdatomkowicz

 

 

4. PLANOWANIE INSTAGRAMOWEJ SIATKI

 

Preview

Ta aplikacja łączy w sobie różne funkcje – ja używam jej od jakiegoś czasu do planowania swojej instagramowej “strony głównej”. Jest to dla mnie o tyle istotne, że nie mam jednej, konkretnej niszy. Teoretycznie moim kolorem przewodnim jest niebieski, ale w praktyce dodaję wiele różnokolorowych zdjęć i planowanie pozwala mi uniknąć całkowitego chaosu i nieładu, który nie wygląda dobrze. Instagram to aplikacja, która ma oddziaływać przede wszystkim na nasz zmysł wzroku i bardzo ważne jest, by pierwsze wrażenie po przekroczeniu progu naszego instagramowego świata było dobre. Pierwsze 9 zdjęć – tyle widzą osoby, które zaglądają na nasz profil. Te 9 zdjęć powinno dobrze się ze sobą komponować i zachęcać do tego, by chciały zostać z nami na dłużej. Jeśli obawiasz się zezwalać aplikacjom na dostęp do Twojego konta na instagramie, możesz zaplanować swoją siatkę inaczej, chociażby w Pixlr. Myślę, że warto patrzeć na swoją instagramową “stronę główną” jako na całość, a nie tylko zbiór pojedynczych zdjęć. Niech wszystkie razem opowiadają Twoją wyjątkową historię. 

magdatomkowicz

 

 

To tyle, jeśli chodzi o moje ulubione aplikacje. Wiem, że nie wyczerpałam tematu – aplikacji jest dziś cała masa i codziennie powstają nowe, ale chciałam pokazać Wam te, z których sama korzystam na co dzień lub uważam, że są warte uwagi.

 

A teraz pytania do Was – jakich Wy używacie aplikacji? Zainspirujcie mnie do eksperymentów! To po pierwsze, a po drugie: czy takie posty są dla Was pomocne? Jeśli tak, jaki temat chcielibyście w następnej kolejności? Przyłady tego, jak konkretnie obrabiam zdjęcia? Co zmieniam? Jakie parametry są dla mnie istotne? Jak edytuję zdjęcia w konkretnych aplikacjach po kolei? Czy coś zupełnie innego? Napiszcie proszę w komentarzach, bym wiedziała, czy warto zagłębiać się w temat. 

 

 

 

PODOBA CI SIĘ W MOIM INTERNETOWYM ŚWIECIE?

Jeśli tak i chcesz pomóc mi rozwijać ten blog, oto w jaki sposób możesz to zrobić:

 • Zostaw po sobie ślad – skomentuj, napisz, co myślisz, a kiedy już mi zaufasz – opowiedz swoją historię
 • Poznajmy się lepiej – polub mój profil na Facebooku, by nie przegapić nowych postów
 • Obserwuj mój profil na Instagramie – tam w internetowym świecie znajdziesz mnie najczęściej
 • Udostępniaj moje posty – nawet nie wiesz, jaką radość mi w ten sposób sprawisz!

magdatomkowicz

 

 

Magda T.

 • Malgosia domwkadrze

  Super, bardzo fajny wpis Madziu! Ja narazie uzywam vsco i unfold. Ale planujé rozszerzyc aby zdjecia byly ladniejsze. Jestem zaskoczona ze robisz takie piekne zdjecia telefonem. Ja nie potrafie swoim nic zrobic:( z checia przeczytam o obrobce zdjec jaka stosujesz. pozdrawiam Cie, do zobaczenia na Instagramie!

  July 12, 2018 at 5:10 pm Reply
 • Gosia Kacprowska

  Magda! Świetny wpis.
  Do tej pory stosowałam Vsco, Snapseed, Lr(od kilku lat na komputerze od niedawna apkę w telefonie). Skorzystam z kilku Twoich poleceń. Zacznę od Preview.
  Dzięki :)

  July 12, 2018 at 5:45 pm Reply
 • Justyna

  Dziękuję Ci za ten wpis. Dużo przydatnych informacji. Naprawdę jestem w szoku, że Twoje zdjęcia są robione telefonem. Są rewelacyjne. :)
  A jaki telefon posiadasz?

  July 13, 2018 at 6:42 am Reply
 • Asia

  Od dłuższego czasu myślę nad przeniesieniem na Instagram kawałka swojej codzienności, Twój wpis jest zatem dla mnie wyjątkowo cenny :) Fantastycznie byłoby przeczytać o tych kwestiach, które wymieniłaś na końcu, ponieważ wszystkie te tematy są interesujące i z pewnością ich omówienie będzie inspirujące oraz pomocne. Poza tym – cudowne jest to, że dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem!

  August 4, 2018 at 5:21 pm Reply
 • karolina

  Warto wiedzieć że jest tak dużo fajnych aplikacji.
  Czekam na kolejny artykuł :)

  August 8, 2018 at 7:43 pm Reply

Leave a Comment